Winners of 82nd Academy Awards – OSCAR 2010

March 8th, 2010

 
The 82nd Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, honoured the best films of 2009 and took place March 7, 2010, at the Kodak Theatre in Hollywood, Los Angeles, California beginning at 8:30 p.m. EST . Actors Alec Baldwin and Steve Martin hosted the show. Martin hosted for the third time, after previously presiding over the 73rd and 75th ceremonies, while Baldwin hosted the show for the first time. This was the first telecast to have multiple hosts since the 59th ceremony.

Kathryn Bigelow has become the first woman to win the best directing Oscar, as her Iraq war drama The Hurt Locker took six prizes, including best film.

List of winners and nominees for the 2010 Academy Awards.
BEST PICTURE
  1. Winner: The Hurt Locker
  2. Avatar
  3. The Blind Side
  4. District 9
  5. An Education
  6. Inglourious Basterds
  7. Precious
  8. A Serious Man
  9. Up
  10. Up in the Air
BEST DIRECTOR
  1. Winner: Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
  2. James Cameron (Avatar)
  3. Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
  4. Lee Daniels (Precious)
  5. Jason Reitman (Up in the Air)
BEST ACTOR
  1. Winner: Jeff Bridges (Crazy Heart)
  2. George Clooney (Up in the Air)
  3. Colin Firth (A Single Man)
  4. Morgan Freeman (Invictus)
  5. Jeremy Renner (The Hurt Locker)
BEST ACTRESS
  1. Winner: Sandra Bullock (The Blind Side)
  2. Helen Mirren (The Last Station)
  3. Carey Mulligan (An Education)
  4. Gabourey Sidibe (Precious)
  5. Meryl Streep (Julie and Julia)
BEST SUPPORTING ACTOR
  1. Winner: Christoph Waltz (Inglourious Basterds)
  2. Matt Damon (Invictus)
  3. Woody Harrelson (The Messenger)
  4. Christopher Plummer (The Last Station)
  5. Stanley Tucci (The Lovely Bones)
BEST SUPPORTING ACTRESS
  1. Winner: Mo’Nique (Precious)
  2. Penelope Cruz (Nine)
  3. Vera Farmiga (Up in the Air)
  4. Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
  5. Anna Kendrick (Up in the Air)
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
  1. Winner: El Secreto de Sus Ojos – The Secret in Their Eyes (Argentina)
  2. Ajami (Israel)
  3. The Milk of Sorrow (Peru)
  4. Un Prophete – A Prophet (France)
  5. The White Ribbon (Germany)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
  1. Winner: Mark Boal (The Hurt Locker)
  2. Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
  3. Alessandro Camon, Oren Moverman (The Messenger)
  4. Joel Coen, Ethan Coen (A Serious Man)
  5. Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy (Up)
BEST ANIMATION
  1. Winner: Up
  2. Coraline
  3. Fantastic Mr Fox
  4. The Princess and the Frog
  5. The Secret of Kells
BEST ADAPTED SCREENPLAY
  1. Winner: Geoffrey Fletcher (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)
  2. Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9)
  3. Nick Hornby (An Education)
  4. Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (In the Loop)
  5. Jason Reitman and Sheldon Turner (Up in the Air)
BEST ART DIRECTION
  1. Winner: Avatar
  2. The Imaginarium of Doctor Parnassus
  3. Nine
  4. Sherlock Holmes
  5. The Young Victoria
BEST CINEMATOGRAPHY
  1. Winner: Avatar
  2. Harry Potter and the Half-Blood Prince
  3. The Hurt Locker
  4. Inglourious Basterds
  5. The White Ribbon
BEST SOUND MIXING
  1. Winner: The Hurt Locker
  2. Avatar
  3. Inglourious Basterds
  4. Star Trek
  5. Transformers: Revenge of the Fallen
BEST SOUND EDITING
  1. Winner: The Hurt Locker
  2. Avatar
  3. Inglourious Basterds
  4. Star Trek
  5. Up
BEST ORIGINAL SONG
  1. Winner: The Weary Kind (theme from Crazy Heart) from Crazy Heart by Ryan Bingham, T Bone Burnett
  2. Almost There from The Princess and the Frog by Randy Newman
  3. Down in New Orleans from The Princess and the Frog by Randy Newman
  4. Loin de Paname from Paris 36 by Reinhardt Wagner, Frank Thomas
  5. Take It All from Nine by Maury Yeston
BEST ORIGINAL SCORE
  1. Winner: Up (Michael Giacchino)
  2. Avatar (James Horner)
  3. Fantastic Mr Fox (Alexandre Desplat)
  4. The Hurt Locker (Marco Beltrami and Buck Sanders)
  5. Sherlock Holmes (Hans Zimmer)
BEST COSTUMES
  1. Winner: The Young Victoria
  2. Bright Star
  3. Coco Before Chanel
  4. The Imaginarium of Doctor Parnassus
  5. Nine
BEST DOCUMENTARY FEATURE
  1. Winner: The Cove
  2. Burma VJ
  3. Food, Inc.
  4. The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  5. Which Way Home
BEST DOCUMENTARY SHORT
  1. Winner: Music by Prudence
  2. China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
  3. The Last Campaign of Governor Booth Gardner
  4. The Last Truck: Closing of a GM Plant
  5. Rabbit a la Berlin
BEST FILM EDITING
  1. Winner: The Hurt Locker
  2. Avatar
  3. District 9
  4. Inglourious Basterds
  5. Precious
BEST MAKE-UP
  1. Winner: Star Trek
  2. Il Divo
  3. The Young Victoria
BEST ANIMATED SHORT FILM
  1. Winner: Logorama
  2. French Roast
  3. Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
  4. The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
  5. A Matter of Loaf and Death
BEST LIVE ACTION SHORT FILM
  1. Winner: The New Tenants
  2. The Door
  3. Instead of Abracadabra
  4. Kavi
  5. Miracle Fish
BEST VISUAL EFFECTS
  1. Winner: Avatar
  2. District 9
  3. Star Trek

The 82nd Annual Academy Awards




Leave Comments

Subscription for Comments

 

Videos



Recent Posts







Recipes




© 2002-2014 sheetudeep.com
RankingBlogs.com :: Defining Your Blogs Worth: TopSites: counter